10 مزیت شگفت انگیز کتاب های صوتیکتاب های صوتی زهرا شیراحمدی نوعی فناوری است که در سال های اخیر وارد زندگی مردم شده است. پیش از این کتاب های صوتی و داستان خوانی برای کودکان وجود داشت، اما اکنون نهادهای فرهنگی بهترین آثار ادبی را به صورت صوتی منتشر کرده اند. این محصولات سنتی مزایا و معایب زیادی دارند. بسیاری از دوستداران کتاب معتقدند کتاب های کاغذی و صوتی تفاوتی ندارند و مهم این است که چه چیزی به آرشیو فرهنگی فرد اضافه می شود. اما برخی دیگر، کسانی که علاقه خاصی به کتاب های کاغذی دارند و بوی کاغذ را دوست دارند، علاقه چندانی به کتاب های صوتی نشان نمی دهند. این برای افراد تنبلی که می خواهند هیچ کاری انجام ندهند و در حین انجام آن کتاب به کتاب گوش دهند بسیار مناسب است.

در قالب کتاب صوتی، عموماً شخص سومی غیر از مخاطب و نویسنده داستان یا متنی را که نویسنده برای مخاطب نوشته است با شنونده زمزمه می کند. شنونده همچنین می تواند در حین راه رفتن، رانندگی، تمیز کردن و انجام سایر فعالیت های روزانه یاد بگیرد. اما اینها تنها مزیت های کتاب های صوتی نیست. اگر به مطالعه کتاب علاقه دارید و هنوز نتوانسته اید با این محصول نوظهور ارتباط برقرار کنید، می توانید در مورد مزایای کتاب های صوتی که اکنون به راحتی از طریق تلفن همراه در دسترس هستند، بیشتر بخوانید. البته ممکن است این محصول برای هر فرد مزایای فردی داشته باشد.

1. بهبود تلفظ و روان

هنگامی که راوی کتاب صوتی متن را می خواند، تلفظ صحیح کلماتی را که تلفظ آنها دشوارتر است، می دانید یا وقتی به آنچه گفته می شود گوش می دهید، متوجه می شوید که تلفظ آن سخت است. این خبر خوب فقط مربوط به کتاب های فارسی نیست. در عوض، می‌توانید برای یادگیری زبان به کتاب‌های صوتی به زبان دلخواه خود روی بیاورید، به این ترتیب می‌توانید کلمات را متفاوت به نظر برسانید.

2. مهارت های مدیریت زمان خود را بهبود بخشید

یکی از دلایل اصلی یادگیری نکردن در زندگی امروزی کمبود وقت است. اکثر مردم فرصتی برای نشستن و مطالعه ندارند. اما وقتی کسی که آن شخص نیست داستان را تعریف می کند، می توانید این کارها را هر روز انجام دهید. شما به راحتی می توانید در حین انجام کارهایی که به تمرکز زیادی نیاز ندارند، مانند رانندگی و نظافت، به کتاب گوش دهید. یا از طرف دیگر، حتی در حین فعالیت هایی که برای ایجاد روحیه خوب، مانند رفتن به باشگاه و ورزش کردن، می توانید از بسیاری جهات به کتاب گوش دهید. این به مدیریت زمان کمک می کند و می توانید بسیاری از کارها را همزمان انجام دهید و از مطالعه روزانه خود عقب نمانید.

3. توسعه مهارت های گوش دادن انتقادی

گوش دادن انتقادی مهارتی است که شامل تحلیل، تفکر انتقادی و قضاوت می شود. گوش دادن به کتاب های صوتی روشی موثر برای توسعه مهارت های شنیداری انتقادی شنونده است. وقتی به مقاله یا داستانی در قالب صوتی گوش می دهیم، ذهن پیچیدگی های مختلف طرح را از طریق گوش تجزیه و تحلیل می کند و سعی می کند بر اساس تحلیل شخصی قضاوت های خاصی انجام دهد. به این ترتیب می توان از گوش برای گوش دادن و تجزیه و تحلیل استفاده کرد.

4. به بهبود تمرکز کمک کنید

هنگام خواندن یک کتاب کاغذی، اگر به هر دلیلی تمرکز خود را از دست بدهید، می توانید به راحتی به عقب برگردید و بدون توجه آنچه را که می خوانید تکرار کنید. اما وقتی به یک کتاب صوتی گوش می‌دهید، باید روی صحبت‌های گوینده تمرکز کنید و اگر چیزی در وسط روایت شما را پرت کرد و تمرکزتان را از دست دادید، بازگشت به جایی که حواس‌تان پرت شده بود سخت‌تر می‌شود. بنابراین، همیشه باید روی راوی کتاب صوتی خود تمرکز کنید. این تمرینی برای بهبود تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی های گاه به گاه است.

5. بهبود حافظه

هنگام گوش دادن به کتاب های صوتی باید به چند نکته توجه داشت. نام شخصیت ها و ویژگی های آنها، نام مکان ها، توالی وقایع، دیالوگ های مهم، خرده روایت ها و غیره. جایی در مغز ما که به آنها توانایی ذخیره این اطلاعات را می دهد با تعداد کتاب های صوتی که گوش می دهید افزایش می یابد. بسیار مهم است که وقتی مغز یاد می گیرد که اطلاعات را در طول سخنرانی و از روی خط داستان به خاطر بسپارد، به تدریج در به خاطر سپردن چیزهای دیگر در زندگی بهتر و دقیق تر شود.

6. توانایی افزایش درک و تحلیل متن در حین گوش دادن

هنگام گوش دادن به صدا، مغز ما اطلاعات زیادی را در یک لحظه پردازش می کند. مغز را به ورزش و کسب مهارت های مختلف تشویق می کند. به عنوان مثال، اگر به یک کتاب معمایی یا جنایی گوش می دهید، مغز شما دائماً در تلاش است تا نتایج و رویدادهای خاصی را در داستان پیش بینی کند. او همچنین باید در حین گوش دادن یک رویداد را به رویداد دیگر متصل کند تا در هنگام گفتن داستان منطقی باشد. همه اینها ذهن شما را فعال تر و پذیرا می کند. همه اینها مهارت های تجزیه و تحلیل و درک شما را در حین گوش دادن بهبود می بخشد.

7. قصه گو با کمک داستان ها، اجرای کتاب را به تجربه ای پویا تبدیل می کند

راویان کتاب صوتی می توانند جریان و احساس یک داستان را به شیوه ای جذاب و جالب توسعه دهند. همانطور که به ما کمک می کنند تا تصاویر ذهنی از موقعیت ها و به خصوص شخصیت ها را در ذهن خود ایجاد کنیم، همچنین با عمق بخشیدن به دیالوگ ها و باز کردن فضا برای رویدادها، به درک بهتر احساسات شخصیت ها نیز کمک می کنند. راوی ها بسیار فعال هستند و داستان را با انحرافات گفتاری، طنز، رمزآلود و آهنگ های مختلف زنده می کنند. همه اینها داستان ایستا کتاب را به تجربه ای جالب، زنده و سرگرم کننده برای شنوندگان تبدیل می کند.

8. کتاب های صوتی برای افراد کم بینا بسیار مفید است.

کتاب های صوتی برای افراد دارای اختلالات بینایی و سایر اختلالات خواندن مانند نارساخوانی، نارساخوانی و غیره یک موهبت است. در سال های اخیر، کتاب های صوتی کمک زیادی به توسعه سواد برای افراد با توانایی های مختلف کرده است. به عنوان مثال، شرکتی به نام "Learning Ally" (Learning Ally) به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی داوطلبانه در این زمینه فعالیت می کند که در سراسر ایالات متحده شعبه دارد. این شرکت کتابخانه ای از هزاران کتاب صوتی در دسترس و آموزشی را برای افرادی که به دلیل اختلالات بینایی یا سایر مشکلات خواندن نمی توانند به طور مؤثر یک کتاب چاپی استاندارد را بخوانند، تولید و نگهداری می کند.

9. حس همدلی و همذات پنداری از طریق گوش دادن برانگیخته می شود

یکی دیگر از مزایای مهم کتاب های صوتی این است که به شما کمک می کنند تا با شخصیت یا شخصیت های کتاب همدلی بیشتری داشته باشید. در اینجا همدلی را می توان به عنوان توانایی درک و به اشتراک گذاشتن احساسات دیگران تعریف کرد. راوی‌های کتاب صوتی به شما کمک می‌کنند با شخصیت‌های داستان و داستان‌های فرعی ارتباط برقرار کنید. با توانایی راوی در بیان خطوط داستانی و مضامین کتاب، شما بخشی از کتاب می‌شوید و درک می‌کنید که شخصیت‌ها در هر لحظه از داستان و در طول کتاب چه احساسی باید داشته باشند. در تجربه شنیداری گویندگی کتاب صوتی زهرا شیراحمدی ، روایت پر جنب و جوش راوی باعث می شود که شما درد و ناراحتی شخصیت ها را احساس کنید.

10. سلامت روان ما را تقویت می کند

آرامش و سلامت روان از دیگر ویژگی های مثبتی است که شنوندگان در اثر گوش دادن به کتاب های صوتی تجربه می کنند. درست مانند خواندن کتاب، گوش دادن به کتاب نیز می تواند استرس را کاهش دهد و ذهن را آرام کند. با این تفاوت که کتاب ها شرایطی را برای گوش دادن برای فرار از زندگی روزمره فراهم می کنند که خستگی و کسالت اجازه سطر خواندن را نمی دهد. بسیاری از مردم حتی قبل از خواب به کتاب های صوتی آرامش بخش گوش می دهند. این به خوابیدن آنها کمک می کند و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. باز هم عامل بزرگی در بهبود و حفظ سلامت روان است.


[ بازدید : 164 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ يکشنبه 23 مهر 1402 ] [ 10:09 ] [ ghader52 ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار عطر مردانه اورجینال انجام پروژه متلب مشاور گروپ لیزر فوتونا اسپیس تعمیرات تخصصی آیفون درمان قطعی خروپف اسپیس فریم اجاره اسپیس گلچین کلاه کاسکت تجهیزات نمازخانه مجله مثبت زندگی سبد پلاستیکی خرید وسایل شهربازی تولید کننده دیگ بخار تجهیزات آشپزخانه صنعتی پارچه برزنت مجله زندگی بهتر تعمیر ماشین شارژی نوار خطر خرید نایلون حبابدار نایلون حبابدار خرید استند فلزی خرید نظم دهنده لباس خرید آنتی ویروس خرید بک لینک خرید آنتی ویروس
بستن تبلیغات [X]